Ar jūsų garaže bus vietos išmaniam automobiliui?

Ankstyvas rytas. Suskamba žadintuvas (aišku, kad išmaniajame telefone!). Kelis kartus spustelite „snausti“. Žadintuvas toliau nerimsta, jūs kylate, vietoje „snausti“ spaudžiate „pažadinti automobilį“ ir imatės savo rytinio ritmo. Susiruošiate, išeinate iš namų, jūsų automobilis taip pat jau pasiruošęs kelionei: žibintai, klimato kontrolė (taip, jis žino, kokio oro pageidausite, nes apsispręsti jam padėjo oro sąlygos ir jūsų ankstesnė elgsena panašiomis sąlygomis), atsidaro durys, salone groja jūsų mėgiama  muzika. Atsisėdate, išsiskleidusioje hologramoje pasirenkate maršrutą, o taip pat – apsisprendžiate, ar šiandien norėsite vairuoti pats. Ne, tevairuoja jis, jums reikia šį tą perskaityti ir baigti pasiruošimą svarbiam susitikimui. Ach taip, kavos atsinešėte iš namų, nes jums tiesiog taip labiau patinka. Rytas įsibėgėja. Toks scenarijus šiek tiek skiriasi nuo dabartinio jūsų ryto, ar ne?

Tačiau laikas, kuomet jums teks apsispręsti dėl to, kiek laisvės savo gyvenime duosite automobiliui – jau ne už kalnų, nes didžioji dalis technologijų, kurios galėtų pakeisti jūsų santykį ir gyvenimą su automobiliu jau egzistuoja ir yra sparčiai tobulinamos. Štai kodėl su autocentro Route67 vadovu Dariumi Gaidulioniu kalbamės apie inovacijas, kurios turėtų sudominti ne tik automanus, bet ir visus patogaus gyvenimo mėgėjus.

Pradėkime nuo paprasto klausimo – ar lengva sekti informacijos apie naujoves automobiliams srautą? Ir kokio tipo naujienos Jus asmeniškai domina labiausiai?

Ne, tikrai nelengva, nes šioje srityje įsibėgėjo labai rimtos lenktynės tarp automobilių ir jiems skirtų technologijų gamintojų ar įvairių IT startuolių. Be abejonės, viešojoje erdvėje daugiausiai kalbama apie naujoves, susijusias su savavaldžių automobilių progresu, ekologijos, saugumo iššūkiais ir patogumo vairuotojams paieškomis.

Tikriausiai pakalbėti apie viską iš karto mums sunkiai pavyktų, ar ne?

Visiškai nepavyktų, nes pokalbis būtų gana ilgas ir abejoju, ar skaitantiems užtektų kantrybės. Tačiau yra pikantiškų naujienų, kurios tikrai įdomios ir labai praktiškos, todėl vertos didesnio dėmesio, nei sulaukia dabar.

Pavyzdžiui?

Pavyzdžiui, kad automobilio sėdynių poziciją vertėtų pasiskolinti iš NASA, idėja, kad automobilis kaupia vairavimo duomenis ir informaciją apie jūsų elgesį ir pats mokosi tam tikrose situacijose priimti sprendimus be jūsų nurodymų, žibintų gebėjimas automatiškai prisitaikyti ir keisti apšvietimo parametrus priklausomai nuo jūsų įvesto maršruto sąlygų, automobilio polinkis taupyti ne tik degalus, bet ir pinigus, kuriuos jiems išleidžiate, t.y. besibaigiant degalams iš pakeliui būsiančių objektų pasiūlyti jums pigiausią galimybę užsipilti degalų ir taip toliau.

Gerai. Darosi panašu, kad šio vieno pokalbio mums nepakaks, ir, tikriausiai jį teks pratęsti jau kitą kartą. Tad šįkart – ar galėtumėte pasiūlyti aptarimui 5 naujoves, nuo kurių pradėtume mūsų pasikalbėjimų apie ateities technologijas automobiliuose ciklą?

Na, aš esu gana praktiškas žmogus, tai pradėti siūlysiu nuo penketuko, kurio persikėlimas į kasdienį gyvenimą – labai realus. Pakalbėkime apie papildytos realybės ekraną ant priekinio stiklo, žibintų adaptyvumą, kuo „Continental“ žada pakeisti įprastus veidrodėlius, kas labiausiai laukia savaime „pasigydančių” dažų ir kokią naudą kasdienybėje gali turėti bendravimas tarp automobilių.

Tai pirmyn! Gal ir pradėkime nuo tos papildytos realybės. Kas tai, ar tai tėra noras „pasižaisti”, o gal tikrai taps patogia ir dėmesio neblaškančia, pritaikoma inovacija?

Papildytos realybės vaizdas ant priekinio stiklo kaip tik pirmiausiai turi pasitarnauti saugumui ir vairuotojo susikaupimui, o ypatingai, naudojantis navigacijos sistemomis. Jokio poreikio liestis prie išmaniojo telefono, blaškytis klaidžiojant žvilgsiu nuo kelio į nuorodas prietaisų skydelyje, telefone ar kitame navigacijos įrenginyje. Tai ypatingai svarbu tamsiu paros metu ar esant nepalankioms oro sąlygoms. Neabejoju, kad jau dabar, kai mes kalbamės, ši sistema tobulėja papildomomis funkcijomis, tokiomis kaip informacija apie oro sąlygas ar artėjančias kliūtis kelyje ir dar daugiau kitų svarbių dalykų, kurie būtų rimta pagalba vairuotojui priimant sprendimus. Tikėtina, kad jau gana greitai tokį holograminį papildytos realybės vaizdą pasiūlys ir patys automobilių gamintojai, tačiau jei smalsu jį išbandyti tuojau pat – gausu išmaniųjų programėlių, kuomet telefono vaizdas atspindimas ant priekinio stiklo. Viena iš vertų dėmesio ir išbandymo – HUDWAY. Tik nereikėtų pamiršti, kad ja naudojantis, nepakenktų įsigyti ir silikoninį telefono laikiklį-kilimėlį.

Na gerai, tai išties patogu ir padeda susitelkti į vairavimo malonumą, kuomet informaciją kelyje galima valdyti su mažiau pastangų. Bet ar tikrai manote, kad vairuotojus bus lengva pripratinti prie minties gyventi be šoninio ir galinio vaizdo veidrodėlių? Juk stebėti aplinkybes – vairavimo proceso dalis!

Kalbate apie vairuotojus, kuriems vairuojant patinka valdyti procesus? Ir klausimas labai teisingas. Aš pats labai mėgstu būtent vairuoti, o ne tik sėdėti automobilyje! Tačiau kas sako, kad stebėti aplinkybių ir priiminėti sprendimų nereikės? Kad būtų paprasčiau – kalbėkime pavyzdžiais. Vienas tokių – „Continental“ pasiūlymas veidrodėlius pakeisti vaizdo kameromis, kurios turi skirtingus vaizdo rodymo kampus. Taigi, dairytis nebereikėtų, o automobilio gale ir šonuose esantis vaizdas būtų rodomas priekiniame prietaisų skydelyje. Kokie pliusai? Gana racionalūs: didesnio kampo vaizdas, perteikiamas be atspindžių ir ryškesnis, jei matomumas yra blogas, taip pat – pagalbinės funkcijos, padedančios vairuotojui stebėti išsamesnę eismo situaciją, jokios baimės pažeisti išorinius veidrodėlius, mažiau degalų ir triukšmo, nes atsisakoma dalies oro pasipriešinimo, mažesnė saulės ar iš paskos važiuojančių automobilių tolimųjų šviesų akinimo tikimybė. Mano požiūriu – tai verti dėmesio argumentai, be viso kitko dar galintys prisidėti ir prie vairavimo komforto.

O kaip dėl dulkių? Ar kamerų vaizdo kokybei jos nekelia grėsmės?

Ne. Čia dar vienas kokybinis skirtumas tarp veidrodėlių ir kamerų. Bent jau gamintojo teigimu, kamerų lęšiai padengti specialia medžiaga, kuri ne taip greitai pasidengia dulkėmis ir purvu kaip įprasti veidrodėliai. Tačiau patvirtinti tai galėsiu tik išbandęs. O laukti liko nedaug – juk jau 2018-taisiais ši technologija turėtų persikelti į serijinės gamybos automobilius.

Dariau, kad jau paminėjote žibintus ir galimą akinimą, gal pratęskime pokalbį apie tuos išmaniuosius ir prie aplinkybių prisitaikančius žibintus?

Pratęskime. Nes ir jie – viena iš technologijų, kuri gana greitai gali persikelti į mūsų kasdienybę. Jau šiandien kai kurie automobilių gamintojai gana daug investuoja į apšvietimo inovacijas. Vienas iš tokių gamintojų, kurių automobiliuose pokyčius galime matyti ir šiandienos gatvėse – Audi. Negana to, kai kurie modeliai, kaip pavyzdžiui, Audi A6, A7 Sportback ir A8 turi funkcijų, kurios suveikia specialiam važiavimo naktį pagalbininkui pastebėjus pėsčiuosius. Tuomet 3 kartus intensyviai sumirksi tolimųjų šviesų žibintai, šitaip intensyvia šviesa apšviesdami einantįjį ir erdvę aplink jį. Tai pagalba ne tik vairuotojui – tokiu būdu apie artėjantį automobilį įspėjamas ir pats pėstysis.  Taigi, su šiomis technologijomis Audi eina dar toliau, ir jau netrukus žada pristatyti žibintų adaptyvumo funkciją – kuomet žibintai geba automatiškai pritaikyti švietimo parametrus esamoms aplinkos ar eismo sąlygoms. Dar daugiau galimybių žadama, kai automobilyje bus įdiegta MMI Navigation plus sistema. Tuomet į žibintų valdiklius perduodama informacija apie būsimą kelionės maršrutą padeda automobiliui nuspręsti, kokį švietimo režimą pasirinkti: važiuojant per gyvenvietę įjungiamas miesto apšvietimo režimas, prie sankryžos susitelkiama į geresnį matomumą šonuose, o greitkelyje žibintai šviečia greitkelio režimu. Sakysite – nepatrauklu, nes labai pasiilgsite žibintų junginėjimo svirtelės? Tuomet pirkite automobilį be panašių pagalbininkų. Bet, neabejoju, kad nemaža dalis žmonių tokia pagalba saugiai kelionei tikrai susidomės.

Kaip tik čia, įnikę į pokalbį pastebime, jog Route67 vadovas gana išmaniais gestais ima dairytis į savo kolegą, atskubėjusį iš autocentro dalies, kur ir karaliauja tikroji draugystė su automobiliais. „Turiu atsiprašyti, nes esu pažadėjęs keletą patarimų vienam iš klientų”,  – tarsteli Darius Gaidulionis ir mandagiai pasiūlo pokalbį apie atgyjančius dažus, automobilių bendravimą ir kitas naujoves pratęsti kitame pokalbyje, – „Juolab, kad per tą laiką dar daug įdomybių atsiras”, – šyptelėdamas priduria. Nesipriešiname, nes juk kuo daugiau naujovių – tuo rimtesnė proga jas aptarti.

0 atsakymai

Atsakyti

Norite prisijungti prie diskusijos?
Nesikuklinkite, prisidėkite ir Jūs!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *